Mi történik kistérségi településünkön Drávagárdonyban?

2013. május 24. 19:12

Kötetlen beszélgetésre felkerestük Kovács István polgármestert.

A polgármester bármennyire nehezen hihető, nemcsak a falu első embere, hanem magán ember is. Éppen kézmosás után, kezét törölve jött elénk, végezvén a házkörüli munka egy részével. Feleségének segédkezett, a házkörül nevelt, sárgahúsú vágnivaló baromfit készítették a hűtőbe rakáshoz. Mint mondta, örömükre nagy a család és vannak kosztosok, akik szeretik a jóféle házi kosztot.

Már megszoktuk, hogy a polgármester, mindig kitalál valamit, aztán valóra is vált a település hátrányos helyzete ellenére, a falu gyarapítására. Hangulatos étkezőben kínál hellyel. Az asztalon látom a mai hivatalos postai küldeményt. Említem neki, hogy a település utcai arculata rendezett, gondozott, az útszél, árokpartok egységesen lenyírva, gaznak nyoma sincs. Úgyszintén nem nagyon látni elhanyagolt külsejű lakóházat. Több házon viszont virágos, tiszta udvar feliratú egységes megjelenésű elismerő táblát látok. Ahogy beérkeztünk a faluba, szorgos embereket láttunk a hivatal előtt, az árokrézsűt burkolták betonelemekkel.

Mint mondta, a falu többszörösen hátrányos helyzetű település.  A munkanélküliség 90%-os. Nincs mezőgazdasági szövetkezet, nincsenek vállalkozások, foglalkoztatókA település össz létszáma 157 fő, ebből a 18 év alatti fiatalok száma 43.Az óvodások, iskolások Darányba járnak be naponta tömegközlekedési eszközzel. Ennek ellenére ő mindig bizakodóan, és gondolkodva élt és tekintett előre. Ahol és amilyen hasznos dologra csak tudtak, pályáztak. És szerencsére nyertek is pénzt.

Korábban a DDOP.5.1.5. jelű pályázaton 17 millió forintot nyertek, belvízelvezető árkok és lakóházak kapubejáratának jó karba helyezésére céllal. Ebből készülnek most saját erővel elkészített burkoló lapokkal, a víz elvezető árkok burkolása, például, most ahogy láthattuk a polgármesteri hivatal környékén. Már több helyen, ahol több ember fordul meg, mint például a bolt, művelődési ház, már elkészült a burkolás.2011-ben a buszváró és buszforduló rehabilitációja készült el, kellemesebbé téve a várakozást.

Jelenleg egy nagyobb volumenű projekt a művelődési ház átépítése, bővítése kultúrházi, rendezvényterem résszel, könyvtár helyiséggel, vizesblokkal, számítógépes helyiséggel. Az épület új nyílászárókat, teljes külső, belső felújítást kap. A projekthez az IKSZT/Ifjúsági Kulturális Szervezet/-től nyertek 48 millió forintot. Itt a nehézséget a 10 millió forint önrész előteremtése jelenti. Gondoljunk bele, mint mondja a település 2013-ra mindössze 7 millió forintot kapott feladatok ellátására!

Kérdeztük, hogy áll az Ős Dráva program projekt ügye, amely szerencséjükre egy létesítendő víztározó létesítésével érinti még a települést. Mint mondta, a tervező mérnökkel és a projektfelelőssel közösen bejárást tartanak a jövő héten, a helyszínen. A munkálatok még az idén ősszel megkezdődnek. Ez biztató, mert ez azt is jelenti, hogy a munkanélküliek foglalkoztatása folyamatos bevonással megoldódni látszik. A víztározó tóra épült a már korábban a település által kidolgoztatott szabadidő park és a hozzá funkcionálisan kapcsolódó vállalkozások, szolgáltatások létesítményeinek tervei. Várják a vállalkozások jelentkezését.

Szeretnének kialakíttatni szabványos kerékpár utakat, és egy szilárdburkolatú utat a falutól a temetőig. Jelenleg földúton tudnak csak közlekedni, s ez bizony a téli időjárási viszonyok között jelentett gondot. Ez 2003-ban már tervezve volt, azonban akkor anyagi lehetőségük nem volt a megvalósításra.

Így gondolkodik és ténykedik a polgármester Gárdonyban, s bízik a közeli jövőben, mert látja a településfejlődés lehetőségét, alapvetően az Ős-Dráva program adat elehetőségektől függően. Várja a befektetőket, a vállalkozókat.

Pethes Róbert